Architektura

Dom w Monasterios autorstwa Ramona Esteve

Zaprojektowany przez studio Ramon Esteve z Walencji, Dom w Monasterios został ukończony w 2008 roku.

Dom położony jest na wzniesieniu dzielnicy mieszkalnej, nad którą dominuje zbocze wzgórza, które prowadzi w dół do morza. Widok ten w abstrakcyjny sposób wyznacza kierunek, w którym będą podążać ściany, definiując projekt. Dom zbudowany jest jako zwarta bryła o różnej wysokości, w stylu określonym przez główne ściany.

Przestrzeń łącząca ten ciąg tomów została osiągnięta poprzez wykonanie otworu przez dziedzińce, w centralnej przestrzeni domu. Po serii otwartych dziedzińców, pokrytych na obwodzie w stylu atrium, przez które przechodzi się w poszukiwaniu dostępu do wnętrza i przez które uzyskuje się różne postrzeganie domu.

Widoki z dowolnego punktu przecinają się i nigdy nie są przerywane w zmieniającej się sekwencji, na końcu której, zamknięty między szklanymi ścianami, znajduje się lobby. Tak więc istnieje podejście, które odsłania najbardziej intymną i zamkniętą twarz domu, gdy znajduje się w środku, aby odkryć odległy widok na zbocze wzgórza na morze.

Wśród wspaniałych ścian, przestrzeń jest zamknięta dużymi szklanymi panelami chronionymi zdejmowanymi drewnianymi płaszczyznami, które regulują poziom zamknięcia każdego elementu. Układ domu jest bardzo przejrzyście zaprojektowany zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez ściany, a kubatura zależy od hierarchii przestrzennej przestrzeni. Dwa wystające bryły drewna, ucieleśnione przez kominy, wyznaczają kontrapunkt do poziomu, który określa cały dom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową