Treść wiadomości

Światło po burzy

"Z dużą mocą przychodzi duża odpowiedzialność.”

Przysłowie to jest powszechnie znane na całym świecie i bez względu na to, czy ktoś jest znany z oryginalnego związku z Rewolucją Francuską, czy (bardziej prawdopodobne) z rady wujka Bena dla młodego Petera Parkera z komiksu Spider-Man, sentyment, który się za nim kryje, jest taki, musi rezonować. Jeśli masz możliwość uczynienia świata lepszym miejscem, cóż, lepiej działaj na jego podstawie.

Taylor White wzięła sobie to przysłowie do serca. Modelka i gwiazda mediów społecznościowych przyciągnęła codzienną uwagę ponad 600 tysięcy obserwujących i wykorzystuje je, aby rzucić światło na problemy, z jakimi borykają się rdzenni mieszkańcy na całym świecie. White jest członkiem plemienia Squaxin Island, z czego jest bardzo dumna i reprezentuje ją poprzez rdzenną sztukę w swojej kolekcji tatuaży.

Rozmawialiśmy z White o tym, dlaczego tak mocno opowiada się za rdzennymi mieszkańcami, modelowanie przestrzeni nad głową pozwala jej się dostać, radość z kręcenia filmu i nie tylko.

Zdjęcia: Casie Wendl

Zdjęcia: Casie Wendl

Hej Taylor! Zacznijmy od prostego pytania: co w ogóle skłoniło Cię do modelowania?? 

Myślę, że to tylko sposób na wyrażenie siebie. Zawsze uważałem, że jest to dobre ujście, w którym mogę po prostu poczuć siebie i nie dbać o nic poza tym, w tej chwili. To w pewien sposób terapeutyczne. Kiedy po raz pierwszy zacząłem modelować, nawet nie myślałem, że będę modelował. Właśnie zostałem uderzony przez tego faceta, a on powiedział: „Spójrz na moją pracę. A oto kilka referencji do modeli, możesz się z nimi skontaktować”. Tak zrobiłem, a potem, nie wiem, po prostu nigdy nie przestałem. Nie wiem, jak to wytłumaczyć. Po prostu to robię, to część mnie.

To dla ciebie taka naturalna rzecz. 

Tak, i myślę, że jest to forma terapii w dziwny sposób – móc po prostu być kreatywnym, stanąć przed kamerą i nie myśleć.

Czy to sposób na wyłączenie mózgu?? 

Nie wyłączam tego. To bardziej uspokajająca rzecz. To tak, jakby nic innego na świecie nie miało znaczenia poza wyrażaniem siebie i strzelaniem. Być wolnym.

Zdjęcia: Casie Wendl

Zdjęcia autorstwa Casiego Wendla

Żyjemy w epoce cyfrowej, ale do tej sesji zdecydowałeś się użyć filmu. Dlaczego?

Uwielbiam teksturę i sposób, w jaki czujesz się na filmie, a nie tylko cyfra. Wszystkie zdjęcia, które zobaczysz na mojej stronie, są na filmie. Trudniej jest robić film, ponieważ nie wiesz, co właśnie zrobiłeś, musisz mieć nadzieję na najlepsze, czekając, aż się rozwinie. Jest w tym element zaskoczenia. Zawsze mnie szokuje, o ile pewniej czuję się przed kamerą filmową niż cyfrową.

Czy uważasz, że to dlatego, że musisz na to poczekać??

Nie możesz po prostu ciągle sprawdzać, czy zobaczyć ujęcia w trakcie sesji, więc skupiasz się całkowicie na strzelaniu.

Podtrzymuje cię, nagrywanie cyfrowe zajmuje więcej czasu, ponieważ myślisz: „Zachowajmy oświetlenie lub zobaczmy, czy potrzebujemy lepszego światła”. Wydaje mi się, że film jest tak surowy i naturalny, że po prostu trzeba pstrykać, pstrykać, pstrykać… wydaje mi się bardziej autentyczny.

Zdjęcia: Casie Wendl

Zdjęcia: Casie Wendl

Czy możesz nam trochę opowiedzieć o dorastaniu i jak to później wpłynęło na twoje tatuaże?? 

Dorastając w Waszyngtonie, w rezerwacie i wokół tubylczej społeczności, widzisz wiele tatuaży Salish i sztuki Salish. Przez długi czas nie wstydziłem się być tubylcem, ale byłem bardzo zdenerwowany w systemie. Nienawidziłem tego, ponieważ czułem, że nie dbają o mnie. Teraz, kiedy jestem dorosła, widzę to inaczej, ale czułam, że tak naprawdę nie obchodziły ich sytuacje, w które mnie wpakowali, więc byłam na to zła. Byłem zły. Ale z wiekiem zacząłem doceniać, skąd pochodzę. Zacząłem zanurzać się w [moim pochodzeniu] i naprawdę kocham tę sztukę, więc wybrałem ten styl i jest po prostu piękny. Czuję, że jest inny i wyraża moje korzenie i pochodzenie. Teraz jestem z tego dumna, a teraz czuję, że noszenie tego na co dzień ma moc.

Taylor4

Czy kawałki, które posiadasz, niosą ze sobą symbolikę? Jak na przykład bardzo widoczny thunderbird, który masz pod mostkiem. 

Jest opowieść o piorunochronie i wielorybie-orce. Czuję, że to potężna historia i naprawdę ją lubię. Wyjąłem z tego, że kiedy słyszysz zbliżającą się burzę, wiesz, że nadchodzą te wszystkie złe rzeczy. Wydaje się ciężki. Ale pod koniec dnia, po burzy, zawsze jest tak pięknie. Widzisz tęcze, widzisz światło, widzisz wzrost, który pochodzi z burzy. To było dla mnie bardzo ważne, kiedy to otrzymałem, ponieważ naprawdę wiele przechodziłem ze zdrowiem psychicznym. Poczułem, że to naprawdę ważne, aby codziennie przypominać, że wszystko, przez co przechodzę, a wszystko to wydawało się niekończącą się burzą, ważne było, abym pamiętał, że to wszystko doprowadzi do czegoś znacznie większego niż to, co to było.

Ponieważ historia dotyczy thunderbirda i orki, zgaduję, że masz też tatuaż z orką. 

Na ręce mam symbol mojego plemienia, orkę, która jest dla mnie naprawdę duża. Orki są tak ważne dla mojego plemienia, ponieważ pozostają ze swoją kapsułą przez całe życie. Od kiedy są dziećmi, pozostają z tą kapsułą, a to jest dla mnie naprawdę ważne. Nie mam dużej rodziny. Moja rodzina jest bardzo dysfunkcyjna. Tak więc dla mnie, dla rodziny, którą nadal mam, ważne jest, abyśmy byli tak blisko, abyśmy byli w kontakcie i każdego dnia przypominali sobie nawzajem o naszym rozwoju. W orce znajduje się siedem innych zwierząt, reprezentujących siedem wlotów morza Salish.

Zdjęcia: Casie Wendl

Zdjęcia: Casie Wendl

I jest na twojej dłoni, więc zawsze jest obecny.Tak. Moja ciocia przyszła ze mną, kiedy poszedłem to zrobić. Na boku ma ten sam tatuaż, więc zapytałem ją, gdzie mam go zdobyć. Powiedziała: „Twoja ręka”, a ja powiedziałem: „W porządku! Zróbmy to!” Nie miałam zamiaru wyglądać jak mała suka przed moją ciocią [śmiech].

Czy to powszechny tatuaż dla ludzi z twojego plemienia?? Właściwie do tej pory widziałem go tylko u siebie i mojej cioci, ale jestem pewien, że jest więcej osób, które go mają. Moje plemię jest właściwie dość małe. To prawdopodobnie około 1500 członków plemienia, a prawdopodobnie tylko połowa z tego znajduje się na faktycznej rezerwacji lub jest zapisana. Więc jesteśmy mali.

Zdjęcia autorstwa Casiego Wendla

Zdjęcia: Casie Wendl

Nigdy nie bałeś się użyć swojej platformy do wypowiadania się na temat problemów dotykających rdzenną ludność, ostatnio omawiając odkrycie masowego grobu w Kanadzie ze szczątkami 215 dzieci. Dlaczego tak ważne jest, abyś używał swojej platformy do wypowiadania się?? 

Kiedy byłem młodszy poszedłem do rodzimej szkoły. To, czego nas uczono, zostało podzielone – w połowie była to zwykła szkoła, aw połowie nauczanie tubylców. Kiedy więc przeniosłem się ze szkoły indyjskiej do publicznej, byłem tak opóźniony, że nic nie wiedziałem. Czułem się tak cholernie głupio. Potem, kiedy dowiadywaliśmy się o różnych rzeczach, myślałem: „Nie, nie, nie. Błędny.” Więc wiem, że jest wielu ludzi, którzy tak naprawdę nie rozumieją lub nie widzą [historii ojczystej]. Musiałam mieć 16 lub 17 lat, kiedy po raz pierwszy wygooglowałam „Native American” i pierwsze, co widzę, to fałszywe stroje tubylców, fałszywe malowanie twarzy… takie gówno. Pomyślałem: „Co do cholery?” Wszystko było reklamami. Bez historii, tylko reklamy. Naprawdę mnie to zdenerwowało. Nie myślą o nas jako o prawdziwych ludziach, tylko jako o kostiumie. Czuję, że kiedy patrzysz na to, czego uczy się w szkole lub kiedy przeprowadzasz własne badania, nie pojawia się od razu duża dokładność. Wiem, że nie muszę wychodzić z siebie, aby mówić, ale czuję się jak Indianin z platformą i wszystkie rzeczy, przez które osobiście przeszedłem, skłoniły mnie do tego. Czuję, że korzystanie z mojej platformy jest naprawdę ważne, ponieważ mogę używać mojego głosu w każdy możliwy sposób. Chcę tylko, aby moja rodzina była dumna, chcę, aby moje plemię było dumne. Chcę móc pokazać, że jestem czymś więcej niż tylko swoim ciałem, ważne jest również pokazanie mojego mózgu.

[Twoje modelowanie] to sposób na początkowo przyciągnięcie uwagi ludzi. 

Dokładnie tak. Nawet jeśli niektórzy ludzie mówią: „Żyjesz w przeszłości, wiemy, że tubylcy wciąż żyją”, czy cokolwiek, to wciąż otwiera drzwi i sprawia, że ​​ludzie kwestionują różne rzeczy. Nawet jeśli nie skończą kwestionować rzeczy, i tak sprawiłem, że przeszło im to przez ich pieprzone umysły. Samo to jest tak potężne. To tyle pieprzonej mocy, kiedy możesz po prostu powiedzieć oświadczenie. Czy ktoś się zgadza, czy nie – pomyślałeś o tym, prawda??

Zdjęcia: Casie Wendl, Art: Opake

Zdjęcia: Casie Wendl, Art: Opake