Treść wiadomości

Tatuatorzy w Gruzji zastanawiają się, czy ponownie otworzyć w piątek

Pandemia COVID-19 była podwójnie destrukcyjna dla naszego społeczeństwa. Śmiertelny wirus, który zabił ponad 45 000 Amerykanów, to nie tylko kryzys medyczny, ale także katastrofa ekonomiczna, ponieważ ludzie zostają w domu, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Z 26 mln osób ubiegających się o bezrobocie w ciągu ostatniego miesiąca, na gubernatorów stanów wywierana jest ogromna presja, aby znieść nakazy pozostania w domu, aby umożliwić ludziom ponowne zarabianie na życie.

W piątek, Gruzja ponownie otworzy wiele firm które zostały zamknięte – salony paznokci, salony fryzjerskie, kręgielnie, sale gimnastyczne i sklepy z tatuażami. Posunięcie to zostało szeroko ocenione przez ekspertów, naukowców i nawet prezydent Trump jak wielu uważa to za przedwczesne.

Zamówienie stawia właścicieli firm w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ muszą zważyć swoje ekonomiczne utrzymanie z bezpieczeństwem swoich pracowników i klientów. Biorąc pod uwagę, jak mocno branża tatuażu została uderzona i jaka otchłań, w jakiej znaleźli się pracownicy kontraktowi w większości stanowych przepisów dotyczących bezrobocia, można założyć, że właściciele sklepów odczuwają jeszcze większą presję niż większość.

Inked skontaktował się z kilkunastu salonami tatuażu w Gruzji, aby zobaczyć, co planują zrobić. Spośród tych, które udzieliły odpowiedzi, tylko jeden sklep planował natychmiastowe wznowienie działalności — Golden Anchor Tattoo w Atlancie.

Theo Walker, właściciel Złotej Kotwicy, wyjaśnił, że sklep zostanie ponownie otwarty w piątek, aczkolwiek z dość ścisłymi wytycznymi (patrz wyżej). Walker rozmawiał z całą swoją załogą przed podjęciem decyzji. Ostatecznie wszystko sprowadzało się do finansów. „Chociaż mam przyzwoitą sumę oszczędności, dzięki której mogę wytrzymać dłużej, wiem, że mój zespół nie jest w takiej samej sytuacji, jak ja finansowo” – mówi Walker. „Nie chciałem wyrzucać całych oszczędności, kiedy chcę pracować i mam klientów, którzy chcą zapłacić. Co ważniejsze, nie chciałem, aby moi artyści nie płacili czynszu lub zalegali z rachunkami, ponieważ nie są w stanie pracować”.

Artyści ze Złotej Kotwicy nie są jedynymi artystami, którzy odczuwają trudności ekonomiczne. Prawie wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, poruszali problemy z państwowym systemem bezrobocia. Jasmine Maskell z Ponadczasowy tatuaż w Atlancie, sklep, który pozostanie zamknięty, wyjaśnił nam, w jaki sposób tatuatorzy zostali pozostawieni bez siatki bezpieczeństwa.

„Bezrobocie wśród pracowników kontraktowych pojawiło się dopiero w zeszły poniedziałek w stanie Georgia i jeszcze nie zostało wypłacone” – mówi Maskell. „Mam poważne wątpliwości, czy kiedykolwiek tak się stanie. Trudno nie pomyśleć, że był to czynnik, który przyczynił się do tego, że niektóre z tych nieistotnych biznesów mogły zostać otwarte jako pierwsze. To był ogromny policzek”. 

Wielu właścicieli sklepów, w tym Russ Abbott z Ink & Dagger Tattoo w Roswell przygląda się zniesieniu przepisów ze zdrową dozą sceptycyzmu. Koszt ekonomiczny, choć rozważany, nie jest jedynym zmartwieniem. „Dokładnie odwrotnie”, mówi Abbott, zapytany, czy czuje presję, by otworzyć. „W tym momencie czuję, że brak pracy jest mocno zakorzeniony w chęci zapewnienia bezpieczeństwa firmy i pracowników”.

„Dobrowolnie zamknęliśmy studio na kilka tygodni, zanim było to obowiązkowe w Gruzji” – kontynuuje Abbott. „Wtedy ta sytuacja była bardzo przerażająca i baliśmy się, że nasz rząd porusza się zbyt wolno dla dobra publicznego. Teraz, gdy z ciekawością dostaliśmy „zielone światło”, po raz kolejny widzimy dowody na to, że podejmowane są decyzje, które niekoniecznie stawiają zdrowie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu”.

Jednym z niewielu jasnych punktów, które widzieliśmy podczas tej pandemii, jest sposób, w jaki społeczność tatuaży pospieszyła z pomocą szpitalom. Wiele przedmiotów potrzebnych lekarzom w tym czasie zdarza się bardzo często w salonach tatuażu – rękawiczki, maski, chusteczki dezynfekujące, madacyd itp. Jest to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przed ponownym otwarciem.

„Nadejdzie czas, kiedy nastąpi spadek liczby przypadków oraz nadwyżki środków ochrony osobistej, które są wymagane do tatuowania” – Vincent Villalvazo, właściciel Mistyczna Sowa tatuaż w Marietta, wyjaśnia. „Wszystkie niezbędne przedmioty, których potrzebowaliśmy do działania przed globalną pandemią, to te same materiały, których potrzebują pracownicy służby zdrowia. Teraz będziemy potrzebować jeszcze więcej, aby chronić wszystkich w naszym studio.” 

To, czy jest to odpowiedni czas na ponowne otwarcie firm, takich jak salony fryzjerskie i salony tatuażu, jest przedmiotem dyskusji, a parametry tej debaty zmieniają się gwałtownie w zależności od Twojej lokalizacji. W końcu sklepy z tatuażami zostaną ponownie otwarte, ale nie myśl, że rzeczy wrócą dokładnie do tego, jakie były. Artyści próbują teraz dowiedzieć się, jaka będzie nowa normalność.

„Będziemy postępować zgodnie z radami CDC dotyczącymi najlepszych praktyk” – wyjaśnia Maskell. „W studiu będzie nie więcej niż 10 osób. Wszyscy klienci będą tylko umówieni i nie będą mogli przyprowadzać znajomych. Będziemy również wymagać, aby klienci i artyści/personel mierzyli temperaturę, gdy wchodzą do budynku. Każdy, kto wejdzie do budynku, będzie musiał nosić maskę na twarz”.

„Myślę, że wszyscy zaakceptowaliśmy fakt, że maski staną się stałą częścią naszego i tak już obszernego schematu środków ochrony osobistej i bezpieczeństwa” – dodaje Abbott. „Mamy inne pomysły, na które patrzymy w przyszłości”.

Innym pytaniem, które należy zadać, jest to, że nawet jeśli sklepy z tatuażami są otwarte, czy klienci będą chcieli się tatuować? „Myślę, że ludzie mogą powoli angażować się w coś takiego jak zrobienie tatuażu, ale ja nie'długo nie myśleć”, Jimmy Butcher, właścicielka The Butcher Tattoo Studio w Savannah, mówi. „Kiedy to się skończy, najbardziej normalną rzeczą, jaką ludzie będą chcieli robić, jest zafundowanie sobie rzeczy, do których absolutnie nie mieli dostępu podczas blokady”. 

Być może tym, co sprawia, że ​​tatuatorom najtrudniejsza jest decyzja o otwarciu (i sposobie otwierania), jest prosty fakt, że w zasadzie kochają swoją pracę. Nie zostajesz tatuatorem dla wypłaty lub zwykłej stabilności pracy, robisz to z miłości do sztuki.

„Tęsknię za tworzeniem sztuki na moich wspaniałych klientach” – mówi Villalvazo. „Tęsknię za ich rozmową i dobrym towarzystwem, tęsknię za moim niesamowitym zespołem artystów i personelem. Chociaż bardzo chciałbym je zobaczyć, muszę zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo, abym mógł je widzieć jeszcze przez wiele lat.

„Wszystko” – odpowiada Walker na pytanie, czego mu brakuje. „Swoboda po prostu pójścia do sklepu, to uczucie, gdy ktoś wchodzi przez drzwi, ten brzęczący dźwięk maszyn, robienie chorych tatuaży i oczywiście zarabianie pieniędzy”.

Czytając słowa Walkera można poczuć, dlaczego artyści ze Złotej Kotwicy tak chętnie wracają do pracy. „To był frustrujący czas dla wszystkich w kraju” – mówi Walker. „Chociaż nie wszyscy mogą zgodzić się z naszą decyzją, mamy nadzieję, że przynajmniej ją zrozumieją i zaakceptują”.

Niezależnie od tego, czy Twój ulubiony sklep z tatuażami zdecydował się na powrót do biznesu, czy też pozostanie zamknięty, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć naszą społeczność. „Do tych, którzy w tej chwili chcą wesprzeć zmagającego się z problemami tatuatora” – mówi Abbott – „Zachęcam do kontaktu z ulubionymi tatuatorami w mediach społecznościowych, kupowania ich dzieł sztuki i wydruków, które mogą oferować na sprzedaż, i zachowania bezpieczeństwa, abyś mógł przyjdź do studia tatuażu jeszcze w tym roku.”

Branża tatuażu działa teraz bez mapy i nie ma pewnego sposobu na bezpieczne ponowne otwarcie. W nadchodzących tygodniach wiele oczu będzie zwrócona na stan Gruzji, aby sprawdzić, czy kroki podjęte przez rząd stanowy były ostrożne. Miejmy nadzieję, że nie jest to decyzja podjęta zbyt wcześnie.