Treść wiadomości

Osobiste jest polityczne

W dzisiejszych czasach media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w naszym życiu osobistym i zawodowym. Jeśli dobrze grasz, możesz nie tylko zarabiać na życie za pośrednictwem strony takiej jak Instagram, ale także korzystać z obserwujących, aby odbywać bezpłatne wycieczki po całym świecie i nawiązywać kontakty z ulubionymi celebrytami. Jednak niektórzy influencerzy nie wykorzystują swoich obserwatorów wyłącznie dla osobistych korzyści, ale zamiast tego wykorzystują swoje platformy do podnoszenia i inspirowania zmarginalizowanych grup. Tak jest w przypadku modelki i aktywistki Yves Mathieu, która udziela głosu queerowym osobom kolorowym, w szczególności transseksualnym kobietom kolorowym i ofiarom przemocy z użyciem broni. Spotkaliśmy się z tym wytrawnym adwokatem, aby dowiedzieć się, co zainspirowało go do korzystania z mediów społecznościowych w celu zapewnienia sprawiedliwości społecznej i jak branża modowa może dalej zmierzać w kierunku bardziej integracyjnej przyszłości.

Kim chciałeś być, kiedy dorastałeś i czy wyobrażałeś sobie, że tu będziesz?

Dorastając nie miałem pojęcia, kim chcę być, po prostu lubiłem przebywać wśród ludzi. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że będę w pobliżu, więc wszystko jest dwa razy lepsze.

Jak zaczęła się Twoja kariera modelki i jak ludzie reagowali na widok mocno wytatuowanej modelki w tamtym czasie??

Moja kariera zaczęła się od zatrzymania mnie w pociągu i stamtąd wszystko wyrosło na własnych nogach. Ludzie reagowali na moje tatuaże tak samo jak moi dziadkowie: „WOW”.

W jaki sposób tatuowanie pomogło (lub zraniło) cię jako modelkę i czy twoja praca wpłynęła na którąkolwiek z twoich dotychczasowych decyzji dotyczących tatuażu??

Moja praca nie wpłynęła na żadną z moich decyzji dotyczących tatuażu, przed podpisaniem kontraktu byłam całkiem zabezpieczona. Tatuowanie pomogło mi wyróżnić się i większość moich prac ma za tym sens.

Zdjęcie Petera Roesslera

Zdjęcie Petera Roesslera

Co sprawiło, że zdecydowałeś się wykorzystać swoją stronę na Instagramie jako platformę pomagania innym (szczególnie queerowym ludziom kolorowym) i czy był taki przypadek, w którym miało to wpływ na czyjeś życie?

Używam mojej strony na Instagramie, aby odpowiednio upamiętnić osoby, które odeszły, w szczególności osoby kolorowe. Bo to nie tylko moja strona, ale ich strona. Jesteśmy jednością, rodziną. Chociaż społeczność queer przeszła długą drogę, daleko jej do ideału. Jak myślisz, jak można to zmienić, aby bardziej włączać mniejszości rasowe, seksualne, płciowe i społeczno-ekonomiczne? Społeczność queer poczyniła postępy, ale nie zmieni się to w pełni, dopóki osoby ze społeczności LGBTQ nie będą traktować osób trans i niebinarnych z takim samym szacunkiem, o jaki proszą. Nie możesz powiedzieć komuś innemu, aby skosił swój trawnik, kiedy nawet nie zajmujesz się swoim.

Jakie to uczucie, gdy branża modowa coraz bardziej uwzględnia różnorodność (rasa, płeć, orientacja seksualna, rozmiar) i co Twoim zdaniem należy poprawić?

Fajnie jest widzieć, jak branża modowa podejmuje zaległe kroki, aby stać się bardziej inkluzywną. Ale to, co należy poprawić, to bardziej inkluzywni reżyserzy castingu. Modele są, a ludzie istnieją, trzeba ich tylko obsadzić.

Jak widzisz, jak społeczeństwo zmienia narrację queerowych, kolorowych ludzi i co masz nadzieję zobaczyć więcej w przyszłości??

Niestety, nie jestem zadowolony ze sposobu, w jaki nasze społeczeństwo traktuje moich ludzi, dziwacznych, kolorowych. Idąc dalej, byłoby wspaniale widzieć społeczeństwo, w którym queerowi kolorowi ludzie są w stanie dokonywać wyborów dla queerowych osób kolorowych.

Patrząc w dłuższej perspektywie, co chcesz osiągnąć dzięki swojej platformie i jak chcesz być zapamiętany?

Dzięki mojej platformie po prostu chcę, aby ludzie traktowali innych ludzi jak ludzi, to wszystko. I oczywiście dbaj o siebie, bo się liczysz. O ile chcę być zapamiętany? Żadnych smutnych rzeczy, po prostu „Cholera, ten koleś lubi tańczyć”.