Tatuaż

Poznaj promienie – imponujące polinezyjskie tatuaże

Zawsze jestem ciekaw tajemniczych symboli pojawiających się na polinezyjskich tatuażach. Symbole te reprezentują kulturowe uznanie dla rdzennych mieszkańców Polinezji. Jednym z rodzajów takich tatuaży, które widzę, są tatuaże z promieniami, które zapoczątkowały moje dalsze badania nad dziwnymi zwierzętami morskimi.

Płaszczki są dalekimi kuzynami rekinów, wyróżniają się płaskimi ciałami, dużymi trójkątnymi płetwami piersiowymi połączonymi z głową, szczelinami skrzelowymi na brzusznych powierzchniach. Promienie to rodzaj chrzęstnej ryby z oczami na szczycie ciała i długim ogonem. Nie mają żądeł na ogonach jak płaszczki. Udokumentowano ponad 500 gatunków płaszczek na świecie, a większość z nich żyje na dnie morskim, z których znanymi gatunkami są manta, płaszczka, płaszczka orła.

Płaszczka

Manta Rays (hawajskie imię: Hāhālua) żyją w wodach Polinezji, a także tropikalnych i subtropikalnych Oceanu Spokojnego. Manta ray to największy z gatunków płaszczek i jedna z największych ryb morskich w oceanach. Mogą urosnąć do 7 metrów szerokości i ważyć nawet 3000 funtów.

Manta Ray tatuaż-9

Ray tatuaż-6

Promienie manta są znane ze swoich dużych rozmiarów. Nigdy nie przestają pływać, w przeciwnym razie zatoną i zakrztusią się. Ze względu na ich ogromne rozmiary tylko kilka akwariów jest wystarczająco dużych, aby je pomieścić. Rdzenni mieszkańcy Polinezji postrzegali promienie Manta jako symbol Strażników Duchów, reprezentujących pełną wdzięku siłę i mądrość. Większość tatuaży promieni, które widzieliśmy, to tatuaże Manta Ray w plemiennych wzorach.

Manta Ray tatuaż-8

Manta Ray tatuaż-14

płaszczki

Płaszczki to inny rodzaj płaszczki żyjący w wodach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie. Istnieje 60 różnych gatunków płaszczek. Płaszczki lubią żyć w głębszych wodach, których długość jest w rzeczywistości dłuższa niż szerokość. Największe płaszczki mogą wzrosnąć do 6,5 stopy (1,98 metra) długości i ważyć do 790 funtów. Płaszczki różnią się od mant nie tylko wielkością, ale płaszczki mają kolczaste żądła na ogonie, które służą do wstrzykiwania jadu w celu ochrony przed drapieżnikami. Płaszczki normalnie nie atakują agresywnie ludzi, żądła służą wyłącznie do samoobrony.

Promień orła cętkowanego

Promień orlika, znany jako promień maski, jest bardzo charakterystyczny z długim ogonem i wieloma białymi plamami na tylnej powierzchni z kilkoma jadowitymi, kolczastymi żądłami tuż za płetwami miednicy. Może wzrosnąć do szerokości 8 stóp (2,5 metra) i 16 stóp (5 metrów) długości z ogonem, ważąc około 507 funtów (230 kg)..

W przeciwieństwie do płaszczek, orle cętkowane zwykle żyją na otwartym oceanie, a nie na dnie morza. Hawajska nazwa orlika plamistego Ray to „Hailepo”. Hīhīmanu (Spotted Eagle Ray) jest aumakua (duch opiekuńczy) dla niektórych hawajskich rodzin.

Inne ciekawe promienie

  • Łyżwy
  • Promienie elektryczne
  • Promienie karłowatego diabła

Manta Ray tatuaż-5

Ray tatuaż-39

Manta Ray tatuaż-22

Tatuaż Manta Ray-10

Manta Ray tatuaż-12

Manta Ray tatuaż-11

Tatuaż Manta Ray-13

Tatuaż Manta Ray-15

Tatuaż Manta Ray-16

Manta Ray tatuaż-18

Tatuaż Manta Ray-20

Manta Ray tatuaż-21

Manta Ray tatuaż-23

Tatuaż Manta Ray-27

Tatuaż Manta Ray-28

Tatuaż Manta Ray-29

Tatuaż Manta Ray-30

Tatuaż Manta Ray-31

Tatuaż Manta Ray-32

Tatuaż Manta Ray-33

Tatuaż Manta Ray-34

Tatuaż Manta Ray-35

Tatuaż Manta Ray-36

Tatuaż Manta Ray-37

Tatuaż Manta Ray-38

Ray tatuaż-4

Ray tatuaż-17

Ray tatuaż-19

Ray tatuaż-24

Ray tatuaż-26

Manta Ray tatuaż-25

Tatuaż Manta Ray-1

Manta Ray tatuaż-2

Tatuaż Manta Ray-3

Manta Ray tatuaż-7