Projekt produktu

Chopard LUC XP Urushi – luksusowe zegarki

luksusowy zegarek7

Chopard, unikalna kolekcja zegarków o nazwie XP Urushi wprowadzona przez szwajcarską firmę produkującą luksusowe zegarki. Kiichiro Masumura, japoński artysta, przez swój kraj uważany za „żywy skarb narodowy”, nadzorował stworzenie dziewięciu unikalnych tarcz opartych na technikach Urushi. Urushi to starożytna japońska sztuka lakierowania. Lakier wytwarzany jest z soku drzewa Urushi (drzewo lakierów), które występuje głównie w Japonii lub Chinach. Zbiór żywicy może odbywać się tylko raz w roku i w bardzo małych ilościach.

luksusowy-zegar4

„Trzy do pięciu lat po zebraniu żywica jest przetwarzana w celu uzyskania niezwykle odpornego lakieru o miodowej fakturze. Nakłada się go w wyjątkowo cienkich kolejnych warstwach. Maki-e to specyficzna technika Urushi, polegająca na posypaniu lakieru proszkiem metalu – w tym przypadku złotem – w celu podkreślenia jego konturów. Złoty pył nakładany jest za pomocą bambusowych rurek i małych pędzelków wykonanych ze szczurzej sierści, aby nakreślić niezwykle cienkie linie. Ta sztuka wymaga ekstremalnej wiedzy i tylko kilku „Mistrzów Urushi” – w tym Kiichiro Masumura – nadal ćwiczy ją z doskonałymi umiejętnościami.

luksusowy-zegar2

Chopard prezentuje kolekcję dziewięciu różnych tarcz nadzorowanych technicznie przez Kiichiro Masumurę i zaprojektowanych, pomalowanych i ozdobionych złotym pyłem przez firmę Yamada Heiando, oficjalnego dostawcę cesarza Japonii. Prace te przedstawiają pięć podstawowych elementów wszechświata zgodnie ze starożytną filozofią chińskich nauk przyrodniczych, a jedna przedstawia sam wszechświat. Pięć legendarnych stworzeń – smok z niebieskim rogiem, feniks, qilin w świetle księżyca, przyczajony tygrys i genbu (mieszanka drogocennego węża i żółwia) przywołują odpowiednio drewno, ogień, ziemię, metal i wodę. Ostatnie trzy tarcze przedstawiają pawia, czerwoną rybę i dżunglę. Każdy skrupulatnie malowany i niepowtarzalny model ujawnia bogactwo oryginalnych detali przesyconych głębokim poczuciem poezji.

Te dzieła sztuki są pięknie wyeksponowane w eleganckiej i cienkiej obudowie L.U.C. Zegarek XP, który mierzy zaledwie 6,8 mm grubości (średnica 39,5 mm). Koperta jest wykonana z 18-karatowego różowego złota (lub białego złota tylko dla wersji z tarczą Universe). Każdy zegarek napędza kaliber 29 klejnotów L.U.C. 96HM (działa z częstotliwością 4 Hz), ekskluzywny mechanizm produkcji własnej. LUC to wysokiej klasy dział zegarmistrzowski Chopard i wszystkich mechanizmów z L.U.C. oznaczenia wykonywane są we własnym zakresie. Aby w tak małej obudowie zmieścić dwie lufy i wirnik nawijający, L.U.C. projektanci ruchu wykorzystali niecentralną konstrukcję mikrowirnika. Powstały zegarek jest niewiarygodnie cienki i ma imponującą 65-godzinną rezerwę chodu. Każdy mechanizm jest ręcznie wykańczany zgodnie z najwyższymi standardami, w tym zdobione mostki Côtes de Genève, widoczne przez szafirowy dekiel.

luksusowy-zegar3

luksusowy zegarek5

luksusowe-zegarki6

luksusowy-zegarek8