Obrazy

Obrazy figuratywne Jose Royo

Urodzony w 1945 roku w Walencji w Hiszpanii Jose Mateu San Hilario, „Royo”, wcześnie zaczął demonstrować swój talent artystyczny. W wieku 9 lat jego ojciec, wybitny lekarz i zapalony entuzjasta sztuki, zatrudnił prywatnych nauczycieli, aby uczył Royo rysunku, malarstwa i rzeźby. Kiedy Royo skończył 14 lat, wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych San Carlos w Walencji. Po ukończeniu 18 lat Royo kontynuował studia artystyczne prywatnie pod kierunkiem Aldolfo Ferrera Amblata, kierownika studiów artystycznych w Akademii San Carlos.

W połowie lat 60-tych i wczesnych 70-tych Royo dodał więcej wymiarów do swoich umiejętności, tworząc scenografię teatralną oraz wykonując ilustrację graficzną i prace restauracyjne. Brał również udział w kilku konkursach zdobywając duże wyróżnienia. W 1968 zaczął wystawiać w Hiszpanii, a konkretnie w prestiżowych galeriach w Lizbonie, Madrycie i Barcelonie. Z pozytywnym przyjęciem jego prac w Madrycie Royo otrzymał zlecenie na namalowanie portretów królewskich króla Juana Carlosa i królowej Zofii. Otrzymywał kolejne zlecenia malowania Sędziów Wysokiego Magistratu i Trybunału Sprawiedliwości oraz wybitnych osobistości politycznych i społecznych.

Począwszy od 1989 roku i trwającego do dziś obserwujemy rozwój „dojrzałego stylu” Royo. Jego dramatyczne użycie koloru i „teksturowania” uchwyciło jego temat z wyjątkowym polotem. Można nawiązać paralele z twórczością mistrzów europejskich; na przykład w „hołdzie dla kobiecej formy” Royo widzimy wyraźny wpływ Renoira. Jest to podobne, niemal portretowe potraktowanie modelki, uchwyconej w pogodnym, kontemplacyjnym momencie, z otaczającymi go „wybuchami” koloru z kwiecistych pejzaży, w których widzimy „Renoira” w pracy Royo. W rzeczywistości krytycy doszli do wniosku: „Gdyby dzieło Renoira zostało zmieszane z dziełami„ malarzy walenckich ”, doszlibyśmy do płótna zbliżonego do wyjątkowości imponującego dzieła Royo”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową