Obrazy

10 słynnych obrazów Pabla Picassa

Obrazy Pabla Picassa są dziś tak znane, że często jest synonimem najlepszego artysty. Był zdecydowanie rzadkim geniuszem i jedną z najważniejszych postaci w rozwoju sztuki XX wieku. Dzięki swoim odważnym i innowacyjnym wysiłkom artystycznym ten Hiszpan zyskał światową sławę przed 50 rokiem życia, stając się najbardziej szanowanym artystą na półkuli zachodniej.

Jego niepowtarzalny styl i boski dar sprawiły, że Picasso stał się postacią, która miała największy i najbardziej znaczący wpływ na ewolucję sztuki nowoczesnej i świat sztuki.

Pablo Picasso urodził się w 1881 roku w hiszpańskim mieście Magala. Wcześnie odkrył swoje powołanie do życia i zapisał się na zaawansowaną klasę sztuki, gdy miał 15 lat..

Większą część swojego życia Picasso spędził we Francji, którą kochał. W 1904 przeniósł się do Paryża, a w 1947 przeniósł się na słoneczne południe kraju.

Twórczość Picassa zwykle dzieli się na okresy, wszystkie odrębne i ciekawe.

Jego wczesny okres niebieski przyszedł około 1901 roku i trwał około trzech lat. Większa część prac plastycznych należących do tej fazy została wykonana w ciemnych, głębokich odcieniach błękitu.

Okres róż pojawił się około 1905 roku, zajmując rok jego kariery. Ta faza jest charakterystyczna dla jaśniejszej palety, radosnego stylu z teatralnymi postaciami.

Obraz Picassa wykonany w 1907 roku oznaczał nie tylko przejście artysty do nowego stylu, ale w pojedynkę zmienił bieg sztuki nowoczesnej. Była to „Les Demoiselles d’Avignon”, czołowy obraz kubizmu i ceniona ikona sztuki nowoczesnej. Obraz wywołał wiele zamieszania w społeczeństwie, ponieważ uchodziło za skandal przedstawianie nagich prostytutek w tak ohydny sposób. Publiczność zrozumiała później, że to przedstawienie zmieniło reprezentacyjne cechy malarstwa i położyło podwaliny pod sztukę konceptualną i surrealistyczną..

W oczekiwaniu na II wojnę światową i dotknięty konfliktem w Hiszpanii Picasso namalował kolejną ikonę sztuki XX wieku – „Guernicę”. Bezpośrednią inspiracją było zbombardowanie Guerniki, a malarstwo było porywającym protestem artysty wykonanym na dużą skalę. Przedstawił potworną walkę, splecione postacie w straszliwym bólu i walce, jak agitował pod koniec tego okresu, potępiając faszyzm. Guernica była potężnym obrazem politycznym i genialnym dziełem sztuki, które stanowiło ważny punkt w zaangażowanej sztuce współczesnej.

W dalszej karierze Picasso poświęcił wiele czasu na odkrywanie komedii i fantasy. Zwrócił się do innych mediów, takich jak grafika, rzeźba i ceramika. Wciąż stale pracując, stworzył w tym okresie ogromną liczbę ilustracji, rysunków i projektów o kapryśnej treści.

Picasso zastanawiał się również nad wyobrażeniem innych dzieł sztuki stworzonych przez jego wybitnych kolegów. Na ostatnim etapie kariery malował wariacje na temat dzieł Velasqueza i Delacroix. Te utwory to fenomenalne interpretacje, które do tej pory cieszą się popularnością ze względu na swoją artystyczną jakość.

Pablo Picasso zmarł we Francji w 1973 roku w wieku 91 lat. Po jego śmierci zidentyfikowano 22 000 dzieł sztuki stworzonych przez współczesnego mistrza.

Fakt, że Picasso nigdy nie przestał eksperymentować i odkrywać, i że pozostał wierny własnemu, niepowtarzalnemu stylowi, pomógł wyróżnić go jako jednego z największych artystów minionego stulecia, a być może także w historii sztuki.

Lista obrazów Pabla Picassa

Chłopiec z fajką – Garçon à la Pipe, 1905

Wczesny obraz Picassa, przeznaczony do jego okresu Róży. Namalował to dzieło wkrótce po przyjeździe do Paryża, przedstawiające chłopca trzymającego fajkę i noszącego wieniec z kwiatów.

Stary gitarzysta, 1903

Obraz pochodzi z okresu Niebieskiego. Przedstawia starego, ślepego, słabego mężczyznę z delikatnością trzymającego gitarę. Jest graczem ulicznym w Hiszpanii. Obraz przedstawiony jest w odcieniach błękitu i opiera się na ekspresjonizmie.

Les Demoiselles d’Avignon, 1907

Być może najbardziej rewolucyjne malarstwo w sztuce współczesnej. Zdekonstruowała wszystkie przyjęte reguły estetyczne, obraziła i zaszokowała purystów portretowaniem prostytutek, w pojedynkę zmienił bieg sztuki w bardziej abstrakcyjną dziedzinę. Jest uważany za pierwszy obraz kubizmu. Przedstawia pięć nagich prostytutek z burdelu w Barcelonie.

Martwa natura z butelką rumu, 1911

Obraz został ukończony, gdy Picasso przebywał we francuskich Pirenejach, ulubionym miejscu muzyków, poetów i artystów. Kubiści kochali tę górę przed I wojną światową i jest to w pewnym sensie drugi dom ruchu. Obraz wykonany w wyszukanym stylu kubistycznym.

Tête – Głowa, 1913

Ten słynny utwór jest jednym z najbardziej abstrakcyjnych kolaży kubistycznych. Profil głowy można prześledzić w narysowanym węglem półokręgu, ale wszystkie elementy twarzy są mocno zredukowane do kształtów geometrycznych.

Martwa natura z kompotem i szkłem, 1914-15.

Kształty o czystym kolorze i fasetowane przedmioty zestawione są w harmonijnej kompozycji. Picasso badał fakturę i powierzchnie na tym obrazie, przywołując praktykę kolażu, którą często stosował.

Dziewczyna przed lustrem, 1932

Obraz przedstawia portret młodej kochanki Picassa Marie-Thérèse Walter. Dziewczyna i jej odbicie to jej zdjęcia w dzień i w nocy oraz przejścia dziewczyny w uwodzicielską kobietę.

Guernica, 1937

Ten obraz przedstawia tragizm wojny i cierpienie niewinnych ofiar. Dzieło jest monumentalne w skali i znaczeniu i jest akceptowane na całym świecie jako symbol antywojenny i plakat pokoju.

Płacząca kobieta, 1937

Picasso był ogólnie zainteresowany tematem cierpienia. Ten obraz jest finałem cyklu płaczących kobiet, który namalował w tym roku i ma najbardziej szczegółową kompozycję. Temat uważany jest za kontynuację Guernicy.

Naga kobieta na plaży i łopata, 1960

Kolejny obraz interpretacyjny Picassa, oparty na dziele historycznym. Scena jest w dużej mierze zmniejszona, odrzucając trzeci wymiar. Jest to styl późnokubistyczny, z wyraźnymi implikacjami surrealizmu w temacie i sposobie malowania.

Gwałt Sabinek, 1962

Obraz ten jest interpretacją kompozycji historycznej. Dokonano tego w szczytowym momencie kryzysu kubańskiego, przedstawiając cień między Wschodem a Zachodem i emanujący groźbą wojny.