Kultura

Uzdrawiająca moc atramentu

Ostrzeżenie: niektóre zdjęcia w tym poście mogą być uważane przez niektórych czytelników za graficzne.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam gotowy kawałek, zgubiłam go”, wspominała o swoim tatuażu po mastektomii, która przebyła raka piersi, Deanna Cummaro. „Rozpłakałbym się, patrząc na jego piękno. Wykonanie tatuażu stało się niesamowitym, upiększającym przeżyciem. Patrzenie na tatuaż sprawia, że ​​myślę, że to fajne, to jest złe. Przepraszam za mój język, ale mówi „Pieprz się raku!””

Najważniejszym narzędziem w walce z rakiem jest odpowiednia opieka medyczna, ale lekarze i medycyna to nie wszystko, co jest potrzebne do odbudowania człowieka zniszczonego przez raka. W przypadku raka piersi, zwłaszcza gdy konieczna jest mastektomia, proces gojenia rozciąga się zarówno na rany emocjonalne, jak i fizyczne. Gdy Cummaro doszła do siebie po podwójnej mastektomii, odkryła, że ​​dobre uczynki dwóch życzliwych nieznajomych – artystki tatuażu Kelly Torres i fotografa Tina Quatroni—zmieniła świat, gdy zaczęła odbudowywać swoje życie.

Kiedy Torres wytatuował jej klatkę piersiową, a Quatroni sfotografował to doświadczenie, było tak, jakby ból, który znosiła Cummaro podczas jej leczenia, został całkowicie usunięty. Podczas tego procesu trzy kobiety nawiązały więź i przyjaźń, która przetrwa lata. To doświadczenie posłużyło jako ostatni krok na długiej drodze do wyzdrowienia, którą Cummaro zaczęła podróżować ze swoją diagnozą w 2010 r..

Po wizycie u lekarza, który skarżył się na bóle w klatce piersiowej, we wrześniu 2010 r. Cummaro otrzymał diagnozę potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC), rzadkiej postaci choroby, która nie wyraża receptorów, na które normalnie działa chemioterapia, co utrudnia jej leczenie. Ze względu na agresywny charakter TNBC najlepszą opcją dostępną dla Cummaro była najbardziej agresywna – podwójna mastektomia, a następnie chemioterapia.

Kelly Torres tatuuje Deannę Cummaro.

Kelly Torres tatuuje Deannę Cummaro.

„Kiedy postawiono mi diagnozę, moją reakcją było powiedzenie, co musimy zrobić, aby z tym walczyć?” powiedział Cummaro. „Wróciłem do domu i powiedziałem mojej rodzinie, żeby nie kupować majtek, bo skopię rakowi tyłek i pokażę, kto jest szefem, bo zadziera z niewłaściwą suką”.

Cummaro błagała swoją rodzinę, aby nie roniła żadnych łez, przygotowując się do walki z chorobą, będzie potrzebowała ich siły, aby przejść przez gehennę.

„Obejmowałem całość i szukałem we wszystkim pozytywów” – wyjaśnił Cummaro. „Dostaję nowe cycki, mam nowe włosy i jestem w stanie zrobić wszystko. Albo pozwalasz, żeby gówno cię dopadło, albo trzymasz głowę wysoko i pokazujesz raka, kto jest szefem. Wybrałem to drugie.”

Cummaro zadbał o to, aby wszystko było beztroskie; zamiast pozwolić, by wypadły jej włosy, urządziła przyjęcie na golenie głowy, podczas gdy mogła bać się pójścia na chemioterapię, zdecydowała się na zabawę ze swoimi „kumplami z chemii”. Jako samotna matka, która przechodziła przez szkołę, Cummaro jakoś znalazła sposób na zrównoważenie wszystkiego z jej leczeniem i nadal ukończyła szkołę na liście prezydenta. Na pierwszy rzut oka ludzie mogli powiedzieć, że Cummaro toczy walkę na śmierć i życie tylko na dwa sposoby; albo otworzyła się i powiedziała im o swojej dolegliwości, albo zobaczyli blizny pozostawione po operacji.

Wczesne etapy tatuażu Cummaro.

Wczesne etapy Cummaro'jest tatuaż.

Dotkliwość podwójnej mastektomii i blizny, które po niej pozostawia, tworzą bardzo silny obraz, z którym często trudno się pogodzić osobie, która przeżyła. Jako artystka tatuażu, Torres wiedziała, że ​​będzie mogła wykorzystać swój fach, aby pomóc kobiecie wyzdrowieć po operacji i postanowiła oferować swoje usługi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Tak wiele kobiet przeszło moją drogę w ciągu ostatniej dekady, u których zdiagnozowano raka piersi” – powiedział Torres. „Czuję, że mam ten pojazd, aby dać komuś prezent, którego nie można kupić za pieniądze, byłoby wspaniale dać kobiecie prezent, aby znów poczuła się pełna”.

Torres chciała mieć absolutną pewność, że daje ten prezent idealnemu kandydatowi. Pierwszym czynnikiem, który należało wziąć pod uwagę, było to, czy blizny będą mogły być wytatuowane, ponieważ blizny keloidowe są trudne do wytatuowania i często nie utrzymują atramentu. Co ważniejsze, Torres chciał się upewnić, że odbiorca odpowiednio doceni atrament.

„W ciągu pięciu minut od spotkania z Deanną wiedziałem, że to ona” – powiedział Torres. „Nie mogłem wybrać lepszej osoby. Ma tak wspaniałe spojrzenie na całe swoje doświadczenie i bardzo zasługuje na prezent.”

Radosny Cummaro po tym, jak Torres skończył ją tuszować.

Radosny Cummaro po tym, jak Torres skończył ją tuszować.

Quatroni po raz pierwszy usłyszała o tym pomyśle, gdy Torres zakrył stary tatuaż. Biorąc pod uwagę jej osobistą historię z rakiem — babcia, która ją wychowała, zmarła po walce z chorobą — Quatroni wiedziała, że ​​chce uczestniczyć w każdy możliwy sposób. Fotografując proces tatuowania, który Cummaro miał przejść, Quatroni byłby w stanie „zatrzymać czas” dla niej.

„Uwielbiam zatrzymywać czas, dla mnie to najbardziej niesamowita rzecz na świecie” – wyjaśnił Quatroni. „Dla osoby takiej jak Deanna, która prawie nie miała już czasu na tym świecie, to był zaszczyt móc jej coś dać. Prawie straciła cały swój czas na tej planecie i jestem w stanie dać jej trochę czasu, który będzie miała na zawsze.

Doświadczenie dostarczyłoby serii „pierwszych” dla zaangażowanych kobiet; po raz pierwszy Torres wytatuował osobę, która przeżyła raka piersi, po raz pierwszy Quatroni udokumentował wytatuowaną osobę, a przede wszystkim po raz pierwszy wytatuował Cummaro.

„Nic nie wiedziałem o artystach tatuażu, nie wiedziałem nic o tym, gdzie zrobić tatuaż, nic nie wiedziałem” – wspominał Cummaro ze śmiechem. „Spotkałem się z Kelly i powiedziałem jej moje pomysły na temat tego, czego chcę i dałem jej swobodę działania. Powiedziałem jej, żeby nie brał tego, czego chcę, jako wykutego w kamieniu; Nie wiem, czego chcę, ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiłem.

Torres pracuje nad drobnymi szczegółami utworu.

Torres pracuje nad kolorowaniem utworu.

Cummaro miała mnóstwo pomysłów, które chciała włączyć do tatuażu, a każdy z nich reprezentuje określoną część jej podróży od diagnozy do wyzdrowienia. Chociaż Torres początkowo wyobrażała sobie zrobienie prostego kwiatowego kawałka, musiała wymyślić sposób na pracę ze wszystkimi elementami, na które liczył Cummaro, zadanie, które tatuator podjął się z upodobaniem.

„Kelly powiedziała mi, że mogę robić, co chcę; nie dbała o to, jak skomplikowane to było lub jak proste było” – wyjaśnił Cummaro. „Nie obchodziło ją, jak długo to trwało i powiedziała, że ​​jeśli mi się nie spodoba, kiedy skończy, to naprawi to dla mnie. Chciała tylko upewnić się, że czuję się piękna. Ona jest niesamowita.”

Zarówno Torres, jak i Quatroni byli zmuszeni do upewnienia się, że Cummaro wyjdzie z procesu tatuowania pewna siebie i pewna, że ​​nadal jest piękna pomimo blizn.

„Nigdy nie widziałem takich blizn” – powiedział Quatroni. „Na początku trudno było to zobaczyć. Dowiedziałem się, kiedy byłem z nią – strzelając do niej i obserwując, jak jej piękno wychodzi – blizny stały się czymś pięknym, zamiast brzydkim i dziwnym. Tak swobodnie pokazuje blizny, a ja czuję się tak zawstydzona i zawstydzona. Po prostu nie okazuje żadnego z tych uczuć i zainspirowała mnie.

To ten pozytywny sposób patrzenia na rzeczy bez względu na okoliczności, który pozwolił Cummaro zainspirować ludzi wokół niej. Blizny na klatce piersiowej Cummaro opowiadają o jej walce z rakiem; przed zrobieniem tatuażu historia wydawała się być historią bólu i walki, ale z atramentem stała się opowieścią o przetrwaniu i buncie w obliczu potencjalnie śmiertelnej choroby.

Teraz, gdy jej klatka piersiowa została wytatuowana przez Torresa Cummaro, rozkoszuje się za każdym razem, gdy ma okazję podzielić się nią z ludźmi. Reakcje, które otrzymała, są bezcenne, ponieważ prawie niemożliwe jest, aby jej bliscy uniknęli zadławienia się podczas patrzenia na piękne dzieła sztuki. Quatroni był również zachwycony pracą, którą wykonał Torres i ledwo mógł się doczekać, aż zostanie uzdrowiony, aby Cummaro pojawił się w swoim studio na sesję zdjęciową. Quatroni nie chciała robić nic wymyślnego podczas sesji, utrzymując prostotę, mogła skupić się całkowicie na Cummaro.

„Nigdy nie widziałem kogoś tak flirtującego z aparatem i tak kochającego chwilę” – powiedział Quatroni. „Kiedy Kelly skończyła ją tatuować, wyglądało to jak ten piękny Picasso. Już nawet nie zauważam blizn, jej cycuszki stały się skrzydłami. Powiedziałem jej, żeby naprężyła mięśnie piersiowe, a to sprawia, że ​​​​skrzydła latają, to jest takie niesamowite, to takie inspirujące. Jej ciało komunikuje tę sztukę.”

Cummaro pozuje dla Quatrino.

Cummaro pozuje do Quatroni.

Dzięki doświadczeniu tych trzech kobiet ich życie przeplata się i nawiązuje przyjaźnie. Każda z trójki potrafiła znaleźć inspirację w pozostałych.

„Deanna otwiera oczy, by zobaczyć, jak nie możesz pozwolić, by coś takiego jak rak cię zabiło” – powiedział Quatroni. „Ona po prostu sprawia, że ​​chcesz być silny z powodu tego, co zrobiła. Nigdy nie przestanę jej znać; na pewno wywarła wpływ i ślad w moim życiu. Daje mi poczucie, że dopóki wierzysz, że możesz osiągnąć wszystko w życiu.

Ostatnio Cummaro obchodziło ważny kamień milowy, przebywając trzy lata bez nawrotu raka; możliwość nawrotu TNBC drastycznie spada po tym znaku. Chociaż zawsze istnieje możliwość nawrotu raka, Cummaro nie pozwoli, aby ta perspektywa spowolniła jej życie, które zostało poruszone i wzmocnione przez hojność Torresa i Quatroniego.

„Kelly i Tina to dwie z najpiękniejszych kobiet, jakie kiedykolwiek spotkałem” – powiedział Cummaro. „Gwarantuję, że oboje wyszli z tego inną osobą, tak jak ja. Powiedziałam Kelly i Tinie, że chcę pokazać ludziom, że po raku piersi możesz być piękna i seksowna. Te strzały (które wykonał Quatroni) są tak potężne, ponieważ Tina dokładnie wiedziała, jak je uchwycić. Jest ostra.

„Tak musisz być, kiedy rak uderza, musisz być zaciekły i potężny” – kontynuował Cummaro. „Mam nadzieję, że ktoś, kto przechodzi raka, przeczyta moją historię i zrozumie, że mimo wszystko nie jest tak źle. Jasne, to jest do bani, ale życie toczy się dalej i nadal możesz cieszyć się życiem. W rzeczywistości cieszysz się życiem jeszcze bardziej. Myślałem, że podobały mi się małe rzeczy wcześniej, ale to zwiększyło to dziesięciokrotnie”.

Zdjęcie: Tina Quatroni

Cummaro pokazujący gotowy produkt.