Kultura

Tajemniczy ogród

Nawet jeśli nigdy nie widziałeś Operacji Ivy na 924 Gilman Street w Berkeley, nadal znasz te historie. Wszyscy słyszeli o Roxy Theatre w Los Angeles, choćby z nagranych tam na żywo albumów Social D i Boba Marleya.

Mabuhay Gardens, 9:30 Club, Brixton Academy, Fireside Bowl, Whisky… one wszystkie stały się częścią większej kultury rocka. A dzięki genialnemu (na pograniczu wstrętnemu) merchandisingowi cały świat wie, czym było CBGB.

Ale jeśli nie jesteś z Central New Jersey – lub nie byłeś muzykiem koncertującym w latach 80. – nigdy nie słyszałeś o Trenton’s City Gardens. Nie nagrano tam żadnych znanych albumów. Nie było artystów gentryfikujących okolicę, którzy zwracaliby uwagę na ten zaginiony relikt. Otaczająca go nieruchomość wciąż jest gówno warta. I chociaż gościł każdą ikonę, od Chili Peppers po Beastie Boys, Black Flag po De La Soul, zaprezentował pierwszy w historii gdański show i pozwolił Weenowi wyciąć zęby, miejsce to nie zostało jeszcze w pełni udokumentowane..

Niepopełnić błędu; ta dziura w ścianie Calhoun St. była legendarna – cholernie legendarna. Okres.

Hałaśliwy dół w City Gardens.

Hałaśliwy dół w Ogrodach Miejskich.

Teraz City Gardens może w końcu znaleźć swoje miejsce w annałach wspaniałej piekielnej historii z Zamieszki na parkiecie, nowy film Steve’a Tozzi . z New Jersey.

„Myślę, że głównym powodem, dla którego chciałem udokumentować historię tego miejsca, było głównie to, że osobiście nigdy nie rozumiałem, dlaczego to działa, dlaczego było tam we wszystkich miejscach… i dlaczego stało się tak popularne wśród zespołów”, Tozzi, wielokrotnie nagradzany filmowiec i absolwent City Gardens. „Nic nie wiedziałem o tym, co trzeba zrobić, aby wystawić program i jak to działa. Co więcej, Trenton był równie kłopotliwy jak stolica, ponieważ klub był rentownym miejscem. Ale stało się. I odcisnął piętno na wielu dzieciach.

Henry Flannigan z Cro Mags

Harley Flannigan z Cro Mags

Film może wymieniać epickie koncerty, dokumentować podziemną muzykę wyrastającą z niczego i przypominać incydenty, takie jak Exploited z przewróconym autobusem, ale prawdziwa historia jest taka, kto to wszystko sprawił. Ten „kto” jest teraz – Randy Now, AKA Randy Ellis, niesławny promotor klubu.

„Kiedy poznałem Randy’ego i zacząłem wypytywać o niego muzyków, klub miał twarz” – wyjaśnia Tozzi. „Serce i dusza tego, czym było to miejsce, pochodziło od niego. I to, moim zdaniem, pobudziło zaangażowanie w zrobienie filmu”.

Historia, którą opowiada Tozzi, jest tak samo aktualna, jak budowanie z cegły i zaprawy w zniszczonej części Trenton. Dożywotni wielbiciel muzyki, Now rozpoczął karierę jako DJ, zajmujący się wirowaniem alternatywy i Nowej Fali. Doprowadziło to do rezerwacji koncertów i ostatecznie City Gardens stało się obowiązkowym przystankiem w trasie dla każdego na drodze od Dead Kennedys do REM, Ice-T, Sama Kinisona i Ministry.

Roger Miret z Agnostic Front

Roger Miret z Agnostic Front

Film wypełnia ważną lukę między erą wczesnych lat 80. XX wieku w amerykańskim hardcore’u a rewolucją lat 90., która przełamała podziemną muzykę, imperatywną dekadę w historii kontrkultury.

Ponadto Ogrody Miejskie były jednym z pierwszych miejsc, w których kultura tatuażu znalazła przyczółek. Przez lata klub kwitł, atrament był nadal podziemną rzeczą. Ale to był podziemny klub. Oczywiście Henry Rollins, John Joseph i niezliczone skórki mieli już swoje kultowe kawałki. Ale gdy akordy szarpały przez PA, temperatura w miejscu zaczęła rosnąć, a flanelowe lub bluzy znikały, było to jedno z miejsc, w których można było zobaczyć przypadkowe kawałki na ludziach, którzy staliby się tak wpływowi w świecie tatuażu.

Wspomnienia z klubu zasadniczo doprowadziły Tozziego w trzyletnią podróż, aby opowiedzieć o życiu i czasach klubu, jego kontekście w historii społecznej Trenton i ścieżce kariery teraz. Ta ostatnia jest bardziej ponurą opowieścią, ponieważ Now porzucił ochronę swojej pracy w US Postal Service, aby zostać pełnoetatowym promotorem muzyki. Kiedy Bad Religions i Jimmy Cliffs wpłynęli na światową kulturę, gdy City Gardens zamknęły swoje podwoje, Now nie zarobił nic za swoje wysiłki.

Henry Rollins

Henry Rollins

Film jest poruszany wraz z przejmującymi wywiadami z Ianem McKaye z Fugazi, Milo Aukermanem z Potomków i HR z Bad Brains (a nawet niedawno zmarłym frontmanem Gwar Davem Brockie), ale w tym przedcyfrowym wieku niewiele było rzeczywistych pokaż dostępne materiały. Na szczęście Tozzi znalazł prawą rękę w Kenie Salerno, murarza, któremu zdarzyło się kręcić setki pokazów w czasach rozkwitu City Gardens jako fotograf Thrasher Magazine.

„Powiedziałbym, że Ken'Fotografia była jedynym prawdziwym oknem na tamte czasy i to, jak to było” – mówi Tozzi. „Wtedy jedyną opcją wideo były bardzo słabej jakości kamery VHS w standardowej rozdzielczości. Niewiele było wtedy materiałów filmowych, więc jego zdjęcia miały kluczowe znaczenie w opowiadaniu tych historii”.

Salerno również sam wniósł dodatkową autentyczność do utworu.

„Usiedliśmy z Ianem MacKayem, który nie był do końca pewien, w jakim kierunku zmierzamy” – mówi Salerno. „Ale spojrzał na mnie i powiedział: „Jaki jest twój udział w tym wszystkim, Ken?” Nawet nie sądziłem, że mnie zapamięta. Ale zrobił i dał nam tak wiele wspaniałych rzeczy.

Akcja w boksie.

Akcja w boksie.

Zamieszki na parkiecie miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmów Niezależnych w Bostonie w kwietniu. Można to zobaczyć na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Latarnia” na Long Beach Island, New Jersey, 5-8 czerwca oraz New Hope Film Festival w Pensylwanii, 25 lipca – 3 sierpnia.