Architektura

Willa F

Ukończona przez architektów Hornung i Jacobi, Villa F to wyjątkowy projekt architektoniczny, który znajduje się trzy metry nad przybrzeżną drogą, która jest otoczona naturalnym kamiennym murem na Rodos w Grecji.

Na pierwszy rzut oka typologia budynku wydaje się dziwna w porównaniu z kontekstem. Jednak to pierwsze wrażenie zostanie obalone przez choreografię budynku, która jest precyzyjnie zorientowana na kontekst. Podczas gdy z formalnego punktu widzenia budynek nawiązuje do znalezionych zerodowanych skał i podmytej linii brzegowej, wejście zostało wygenerowane przez przerwanie ciągłej naturalnej kamiennej ściany, która prowadzi najpierw „pod” teren. Świetliki wskazują drogę do głównej części mieszkalnej. Wygenerowany zwrot skupia nasz wzrok w kierunku oceanu, podczas gdy otaczające ściany służą jedynie jako ramka kontekstu. W ten sposób w miarę możliwości uniknięto podziału przestrzennego różnych zastosowań, a także zróżnicowania przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.

Wyzwaniem w tym projekcie jest konstrukcja i związana z nią technologia klimatyczna. Budynek naziemny zaplanowano jako prefabrykowaną konstrukcję drewnianą wykończoną białym tynkiem, co tworzy abstrakcyjne nawiązanie do tradycyjnej starej zabudowy w pobliżu tego miejsca. Wybrano lekką konstrukcję, ponieważ będzie ona wykorzystywana głównie do spontanicznych, krótkoterminowych wizyt. Uniknięto masywnych części budynku, aby szybko się ochłodzić. Poprzez mechanicznie sterowany otwór w dachu zostanie aktywowany dobrze znany efekt komina, który zaczyna się od masywnej płyty podstawy garażu, skąd zintegrowane kanały kablowe prowadzą schłodzone powietrze przez budynek. Dodatkowy efekt chłodzenia zapewni parowanie basenu. Fotowoltaika w kształcie trójkąta na dachu zapewnia budynkowi energię i umożliwia samowystarczalne życie.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową