Architektura

Willa Amanzi

Zaprojektowana przez Original Vision, Villa Amanzi w Phuket w Tajlandii, położona w kaskadowym wąwozie od strony zachodniej z dramatyczną płytą skalną wyznaczającą północną krawędź i oszałamiającym widokiem na lazurowy błękit Morza Andamańskiego na południu.

Elementami definiującymi są skała i widok. Dominują w każdym momencie. Rezonują przy pierwszym podejściu, poprzez migrację z przestrzeni publicznej do prywatnej, w obszarach mieszkalnych i rodzinnych, w ogrodach, w sypialniach; i nadal cieszą się szacunkiem w dół po schodach tropikalnej dżungli, które docierają do odosobnionej platformy skalnej, otoczonej tym samym szwem, który witał cię 60m powyżej. Stałe odwoływanie się do tych elementów daje poczucie solidności, kontrastujące z otwartością domu, wzmacniając dynamikę i żywiołowość, oddającą hołd magii miejsca.

Dom wyrasta ze skały; element sypialni spoczywa między nim a skrzydłem, które uderza prostopadle, wznosząc się pionowo ze zbocza. Kompozycja ta definiuje otwartą przestrzeń dzienną i jadalną, która jest po prostu przejściem pomiędzy dwoma obszarami ogrodowymi. Jest kameralna, ale otwarta, a nieprzerwana wyraźna rozpiętość tworzy pomost, pod którym znikają konwencje definiujące przestrzeń wewnętrzną.

Wsparty nad salą masującą basen dopełnia kompozycji. To centralny punkt, który przyciąga wzrok do widoku i zaszczepia spokój, który zapewnia równowagę z energią architektury.

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową