Architektura

Dom na dziedzińcu Midvale

Bruns Architecture zaprojektował renowację Midvale Courtyard House w Madison w stanie Wisconsin, równoważąc introwertyczny charakter dziedzińca ze śmiałą osobowością ekstrawertyka, jednocześnie zarządzając kwestiami prywatności.

Zlokalizowany na ruchliwym bulwarze w stolicy stanu, półwieczny dom ranczo z 1685 sf był ograniczony i nie zachęcający, pozostawiając ciemne przestrzenie i odłączony od miejsca. Renowacja i dodanie 840 sf Midvale Courtyard House dodaje odpowiednie wejście, podwyższony apartament główny i zadaszony parking, ale także przebija i rozciąga bryły, aby stworzyć połączenie między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Dom położony na swojej parceli jest chroniony przed ruchliwym ruchem ulicznym. Ale sąsiednie sąsiedzi są blisko siebie, co kwestionuje pomysł otwarcia wnętrza na światło i widoki. Tworząc serię prywatnych pomieszczeń na zewnątrz, wewnętrzne przestrzenie wizualnie wykraczają poza ich pierwotne granice. W rezultacie plan staje się zbiorem niezależnych skrzydeł, z których każde koncentruje się na swoich unikalnych wymaganiach programowych. Wyższe wysokości sufitu są tworzone w publicznym skrzydle mieszkalnym poprzez umieszczenie nowego drugiego piętra powyżej pierwotnej wysokości sufitu, umożliwiając penetrację światła głębiej na główny poziom.

Doświadczenie jest choreografowane poprzez sekwencję prywatnych dziedzińców i stref wewnętrznych. Szereg ścian terenu o różnym stopniu przezroczystości organizuje ścieżki, łączące pomieszczenia zewnętrzne i zapewniające dostęp do całego planu. Złożony z własnym dziedzińcem, nowy element wejściowy i pionowa komunikacja zmienia orientację fasady domu, jednocześnie integrując nowy dziedziniec z główną konstrukcją. Geometria nowego wejścia jest wtłoczona w główną formę, aby uporządkować kuchnię na pierwszym piętrze i główną wannę na drugim piętrze. Na głównym poziomie drewniana podłoga przechodzi w powierzchnię sufitu. A w głównej wannie wstęga z egzotycznego drewna zawija się i nakłada na siebie, tworząc strefę mokrą przypominającą spa. Nowy apartament główny znajduje się nad sąsiednimi domami i dysponuje prywatnym tarasem na dziedzińcu. Ściana prywatności o częściowej wysokości zapewnia intymność, jednocześnie maskując sąsiednie dachy, pozostawiając tylko widoki na korony dojrzałych drzew za nimi.

Obudowa budynku została zmodernizowana za pomocą nowej izolacji i zespołów dachowych. Energooszczędne systemy mechaniczne zastępują przestarzałą infrastrukturę. Nowe izolowane, niskoemisyjne oszklenie w sposób naturalny oświetla przestrzenie wewnętrzne, a całe dodatkowe oświetlenie jest wzbogacone o energooszczędne oprawy i lampy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej inspiracji