Architektura

Dom Margolioutha

Studio DLab z Singapuru zakończyło projekt przebudowy Margoliouth House. Architekci przekształcili istniejący bungalow w dwupiętrowy współczesny dom w Singapurze.

Zgodnie z przekonaniem architekta o zrównoważonym podejściu do projektowania z minimalną ilością odpadów oraz w znalezieniu najlepszego rozwiązania projektowego przy oszczędności środków, ten projekt przebudowy na Margoliouth Road zachowuje większość istniejącego dwupiętrowego bungalowu na terenie. Ten istniejący dom był wzorowany na zachodnim modelu, który został umieszczony jak obiekt na krajobrazie, otoczony trawnikiem.

W nowym projekcie firma architektoniczna DLab zakwestionowała trafność tego modelu w tropikalnym kontekście Singapuru, gdzie użyteczność trawnika jest bardzo ograniczona. Architekci szukali alternatywnej strategii radzenia sobie z przestrzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, która sprawiłaby, że ogród stałby się bardziej żywą przestrzenią i pozwoliłby pozytywnie wpłynąć na przestrzeń życiową pod względem jego właściwości chłodzących i regeneracyjnych.

DLab wymyślił projekt jako klaster objętości, niektóre z nich to dodatnie formy bryłowe, a niektóre ujemne puste objętości. Te dodatnie i ujemne tomy o różnych proporcjach są ułożone w niehierarchiczną organizację przestrzenną, w której tomy dodatnie zawierają różne funkcje domowe, a tomy ujemne to dziedzińce lub pokoje zewnętrzne.

Budynki są w różnych miejscach oddzielone od siebie strefami śródmiąższowymi, które pełnią funkcję osłoniętych korytarzy między pomieszczeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Te przestrzenie cyrkulacyjne zwiększają percepcję różnych objętości, które są jednocześnie doświadczane z korytarza, zacierając rozróżnienie między wnętrzem i zewnętrzem.

Istniejąca struktura domu zostaje zachowana i tworzy największą bryłę, która zawiera pomieszczenia zorientowane na rodzinę, takie jak jadalnia, kuchnia, pokoje rodzinne i sypialnie dla dzieci. Zajmuje zachodnią połowę terenu i zakotwicza całe mieszkanie. Do wschodniej części terenu dobudowano trzy kolejne pawilony. W pierwszej mieści się apartament dziadków i apartament główny. Ten monolityczny dwukondygnacyjny pawilon znajduje się w najdalszym wschodnim narożniku działki i stanowi przeciwwagę dla istniejącego domu..

Drugi to szklany pawilon o podwójnej kubaturze do salonu, umieszczony pomiędzy dwoma pierwszymi pawilonami. W tej przestrzeni zastosowano przeszklenia izolacyjne na trzech elewacjach, dzięki czemu światło dzienne zaleje pomieszczenie, dzięki czemu jest bardziej postrzegane jako osłonięte miejsce na zewnątrz. Projektanci opracowali system przeszklenia, który składa się z zewnętrznej warstwy ceramicznego szkła spiekanego i wewnętrznej warstwy rolety. Pomiędzy tymi dwiema płaszczyznami tworzy się wewnętrzna kieszeń gorącego powietrza, które jest uwalniane przez szczeliny wentylacyjne na poziomie dachu.

Dodatkową zaletą wentylacji poprzecznej jest zaskakująco chłodna przestrzeń, która korzysta ze światła dziennego i ekspozycji na ogród bez szkodliwego wpływu ciepła. Trzecim dodatkiem do domu jest częściowo ogrodzony dziedziniec ogrodowy umieszczony w centrum domu, co czyni go centralnym punktem wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Dziedziniec jest traktowany architektonicznie jak wszystkie inne pomieszczenia, z trzema stronami przestrzeni zamkniętymi w szkle i schodami do głównego apartamentu wystającymi z jego bocznej ściany.

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową