Architektura

Dom Glen 2961

Zaprojektowany przez SAOTA – Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects we współpracy z Three 14 Architects, ten trzypiętrowy współczesny dom Glen 2961 House znajduje się w Oranjezicht, na przedmieściach Kapsztadu w RPA.

 

Klienci, którzy mieszkali w istniejącym domu na posesji, musieli go przebudować, aby dostosować go do potrzeb swojej rodziny. Miejsce na Glen Avenue w Higgovale skierowane jest w kierunku północnym, a jego granice znajdują się na południowym wschodzie. Chociaż warunki wietrzne są trudne, umiarkowane nachylenie terenu pozwala na dopasowanie projektu do różnych poziomów ogrodu sąsiadującego z obszarami trzypoziomowego salonu.

Klient zlecił firmie SAOTA – Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects wykonanie projektu nowego domu. Klienci odważnie zastosowali się do rad architekta, aby zobaczyć szerszy obraz i ponownie rozpocząć z czystym kontem. Nowy dom miał ściśle odpowiadać miejscu i ogrodowi, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na różnorodne wymagania rodziny – jednocześnie tworząc oddzielne prywatne przestrzenie w domu i reagując na gwałtowne wiatry, które sezonowo pędzą w dół Góry Stołowej, a jednocześnie zapewniają zrelaksowany, domowy charakter w duchu Higgovale’a. Klienci wybrani do kontynuacji opracowania projektu i budowy projektu z Three14 Architects. Głównymi celami w podejściu projektowym było odsłonięcie serca domu od strony południowo-wschodniej i stworzenie dużych półzamkniętych ogrodów, które pozwalają na bezproblemowe połączenie dwóch niższych poziomów domu z ogrodem i tarasami przez cały czas.

Firma SAOTA polegała na solidnych wykończeniach z betonu żaluzjowego do podsufitek i różnych ścian, pomalowanych ceglanych worków, specjalistycznych wykończeń z polerowanego betonu oraz dębowych szafek i sufitów. Aby wzmocnić wrażenie otwartości pomieszczeń i ogrodów, salony posiadają duże otwory przesuwnych aluminiowych drzwi – tę otwartość dodatkowo potęgują szklane poręcze, które skutecznie zacierają granice wnętrza i zewnętrza. Kuchnia pozostaje głównym obszarem na pierwszym piętrze, a główny taras na świeżym powietrzu to obszerny układ z miejscami do siedzenia i jadalni na świeżym powietrzu. Górny poziom domu – do którego podchodzi się po przybyciu do nieruchomości – mieści 4 sypialnie z łazienkami z dobrymi widokami i dużą częścią gabinetu/biblioteki. Garaż zasłania podwórka od ulicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową