Architektura

Dom Fincube

Berlińska pracownia architektoniczna Studio Aisslinger zaprojektowała dom koncepcyjny Fincube, dom nomadów, który można łatwo rozebrać i przebudować na nowym miejscu. Prototyp tego małego i przenośnego domu znajduje się w Ritten w Południowym Tyrolu we Włoszech.

Natural high-techì to koncepcja tego nowego modułowego, zrównoważonego & przenośny dom niskoenergetyczny. Zaprojektowany przez Wernera Aisslingera i opracowany z zespołem z Południowego Tyrolu, Fincube powstał na wysokości 1200 m n.p.m. w pobliżu Bozen w północnych Włoszech, ze wspaniałym widokiem na słynne Dolomity. Koncepcja schronienia dla nomadów w kryjówce jest od niedawna prezentowana jako prototyp w Ritten, nad Bozen.

Wykonany w całości z lokalnego drewna budynek zapewnia 47 m² powierzchni mieszkalnej przy minimalnym śladzie CO2: lokalni dostawcy i lokalne rzemiosło przy użyciu lokalnych, trwałych i nadających się do recyklingu materiałów, wyprodukowanych z precyzją i dbałością o tyrolską ręczną robotę. Fincube to zmaterializowana wizja małej jednostki mieszkalnej o długim cyklu życia. Można go łatwo zdemontować i przebudować w nowym miejscu, a nawet ważniejsze dla kryjówek przyrody: wymaga minimalnego uszczelnienia gleby – tylko 2 m≤, które można łatwo odnowić po przeniesieniu Fincube w inne miejsce.

 

Projekt jest minimalistyczny, zorientowany na materiał i w bliskim kontakcie z naturą – drewniana przestrzeń z 360-stopniowym potrójnym przeszkleniem jest wyposażona w drugą warstwę elewacyjną, która zapewnia cień i nadaje budynkowi unikalny, ogólny, przypominający grzyby kształt. Poziome gzymsy zapewniają Fincube prywatność i osadzają budynek w lasach, łąkach, zboczach gór lub w dowolnych kurortach przyrodniczych. Połączenie trwałej konstrukcji i możliwości zmiany lokalizacji po pewnym czasie sprawia, że ​​Fincube jest elastycznym domem lub kryjówką i towarzyszem na całe życie.

Wspólnie z południowotyrolskim hotelarzem Josefem Innherhoferem, Fincube został również opracowany jako wizja przyszłej gościnności: tymczasowa wioska Fincube z minimalnym zasklepieniem gleby może zostać umieszczona w środku najpiękniejszych krajobrazów bez trwałej ich zmiany. W przeciwieństwie do wszystkich stałych budynków można go łatwo zmienić, rozbudować, pomniejszyć lub usunąć, a obszar wkrótce wróci do normy. Te cechy sprawiają, że jednostka jest odpowiedzią na przyszłe potrzeby elastycznej i inteligentnej turystyki.

 

Fincube jest pod względem technologicznym inteligentnym domem – wszystkie ważne funkcje domu są sterowane za pomocą centralnego panelu dotykowego.

Konstrukcja nośna wykonana jest z lokalnego modrzewia, a wnętrze z połączenia modrzewia & sosna. Przestrzeń o wysokości 3 m jest zorganizowana w spiralną strukturę: strefa wejściowa łączy się z obszerną otwartą kuchnią z przylegającą do niej częścią dzienną z sofą, za rogiem wchodzi się do sypialni, a dalej do przestronnej łazienki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową