Architektura

6. 1448 Rezydencja Houghton

Kapsztadzka pracownia SAOTA – Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects niedawno zakończyła 6. projekt 1448 Houghton we współpracy z Antoni Associates. Ten historyczny współczesny dom znajduje się w Houghton, zamożnych przedmieściach Johannesburga w RPA.

Działka została podzielona na dwie oddzielne placówki zorganizowane wokół wspólnego wejścia i podjazdu zapewniającego dostęp do obu domów. Domy mają konfigurację w kształcie litery U, zorganizowaną wokół wewnętrznego dziedzińca i umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i basenu. Perforowana ściana oddziela publiczny dziedziniec od przestrzeni prywatnych.

Wewnętrznie przestrzenie obracają się wokół centralnego wolumenu ze wstążką jak spiralne schody. Pomieszczenia mieszkalne, kuchnia i prywatny ogród znajdują się na północy, a sala gier, basen i siłownia na zachodzie. Wszystkie te przestrzenie łączą się z dziedzińcem, który z kolei łączy się z głównym domem i jego przestrzeniami mieszkalnymi.

Ze względu na zachodnią elewację, duże żaluzje, opadające poniżej poziomu płyty pierwszego piętra, zapewniają cień i ochronę przed zachodzącym słońcem. Zadbano również o wybór szkła o wysokiej wydajności, które zminimalizuje wpływ bezpośredniego światła słonecznego. Sypialnie i gabinet znajdują się na piętrze. Przejście do sypialni dzieci biegnie wzdłuż perforowanej ściany oddzielającej budynek od podjazdu.

Kancelaria Antoniego została powołana do stworzenia współczesnego wnętrza, które musiało odzwierciedlać ich rodzinny styl życia. Wybrany wystrój i meble są nowoczesne i mają mocne linie, które uzupełniają linearną architekturę. Szereg mebli na zamówienie zostało zaprojektowanych przez OKHA Interiors. W całym tekście zastosowano neutralne palety z akcentami kolorystycznymi. Mocne graficzne dywaniki dodają pomieszczeniom dramatyzmu i tekstury, które równoważą się z solidnymi powierzchniami architektonicznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz stronę internetową