Architektura

10 gotyckich architektur

Zamek Margam

Zamek Margam to duża rezydencja zbudowana w Margam, Port Talbot w Walii. Typowy przykład gotyckiego zamku.

Architektura gotycka to styl architektoniczny, który rozkwitł w okresie wysokiego i późnego średniowiecza. Wyewoluował z architektury romańskiej i został zastąpiony przez architekturę renesansową. W tym poście znajdują się zdjęcia 10 wspaniałych gotyckich architektur na całym świecie, których cechy nadają się do odwoływania się do emocji.

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie jest kościołem katedralnym w Mediolanie we Włoszech, poświęconym Santa Maria Nascente.

Notre-Dame de Paris

Notre dame de paris, czyli katedra Notre Dame lub po prostu Notre Dame, to historyczna rzymskokatolicka katedra maryjna we wschodniej części Île de la Cité w Paryżu we Francji.

Katedra w Reims

Położona w Reims we Francji katedra w Reims jest jednym z arcydzieł sztuki gotyckiej ze względu na dach, wnętrze i rzeźby. To miejsce, w którym niegdyś koronowano królów Francji.

Katedra św. Fina Barre

Katedra św. Fina Barre’a to gotycka katedra Kościoła Irlandii w mieście Cork w Irlandii, która była pierwszym dużym dziełem wiktoriańskiego architekta Williama Burgesa.

Katedra w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny, czyli Katedra w Sewilli, to rzymskokatolicka katedra w Sewilli w Hiszpanii. To największa gotycka katedra i trzeci co do wielkości kościół na świecie.

Katedra w Burgos

Położona w Burgos w Hiszpanii katedra w Burgos jest gotycką katedrą rzymskokatolicką poświęconą Marii Pannie.

Katedra w Chartres

Katedra w Chartres, znana również jako Katedra Matki Bożej w Chartres, to średniowieczna katedra katolicka obrządku rzymskiego położona w Chartres we Francji. Jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów francuskiej architektury gotyckiej i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii to kościół rzymskokatolicki w Kolonii w Niemczech.

Katedra w Laonie

Położona w Laon, Pikardia, Francja, Katedra Laon jest jednym z najważniejszych przykładów architektury gotyckiej XII i XIII wieku, wcześniej niż katedry Sens i Notre Dame w Paryżu.